Меню
company logo
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Про очікування та плани українських вступників: за матеріалами онлайн-дискусії «Як допомогти молодим українцям обрати майбутню професію»


Доцентки кафедри управління соціальними комунікаціями Катерина Ларіна та Ганна Старкова взяли участь у онлайн-дискусії «Як допомогти молодим українцям обрати майбутню професію».

Опитування вступників

Освітні вподобання молодих українців дослідили та представили U-Report та «Вокс Україна». Їх опитування тривало протягом 25 квітня – 9 травня 2023 року. Завдяки чат-ботам у фейсбуці, телеграмі та вайбері надати свої відповіді щодо освітнього статусу, планів на здобуття вищої освіти та виїзду за кордон встигли 6183 респонденти.

Результати опитування під час дискусії повідомив представник U-Report Дмитро Бурак. Згідно даних, лише 12,2% учасників опитування є учнями. Втім 57,8% респондентів плануються вступати до вишів, а 26,5% — до коледжів. При цьому 23% опитаних із спеціальністю не визначились. Цікаво, що понад 60% учасників опитування не планують виїжджати за кордон, крім як на відпочинок.

Хто такі U-Report

 «U-Report покликаний у формі опитувань збирати думки молоді віком 14-24 роки з приводу різних сфер суспільного життя. Для прикладу – питання довкілля, волонтерства, медіаграмотності та безлічі інших. Результати цих опитувань допомагають доносити думку молоді до ключових стейкхолдерів для започаткування сталих змін», — йдеться у них на сайті. 

Взяти участь у анонімних опитуваннях можна у одному з чат-ботів, доступних у месенджері, телеграмі та вайбері.

Організатор U-Report — ЮНІСЕФ Україна, тому опитування безкоштовні для замовників, якими можуть бути урядові структури, міжнародні та громадські організації. У запиті просять вказати мету, цільову аудиторію, питання, спосіб використання результатів тощо.

«Обов’язковою умовою є те, щоб на основі результатів опитувань приймалися рішення: розроблялися і втілювалися проєкти (програми, стратегії, законопроєкти)», — зауважують на сайті.

До чого тут «Вокс Україна»

Ініціатором опитування стала незалежна аналітична платформа «Вокс Україна». Вони звернули увагу, що розвиток системи освіти є одним із ключових напрямків Плану відновлення України. Аналітики переконані, що проблеми, які існували в системі до повномасштабного вторгнення, нині поглибилися. 

За висновками експертів, опитування показало, що більшість українських школярів та школярок планують навчатися у вишах, при цьому перевагу надають гуманітарній освіті. Обираючи майбутнє місце навчання, майбутні здобувачі звертають увагу на престижність спеціальності, рейтинг навчального закладу та очікування щодо заробітньої платні. Рідше — на пораду батьків, друзів та наявність знайомих у закладі освіти. Більшість із загальної кількості учасників дослідження планують залишитися в Україні — і для навчання, і для роботи.  

Дискусійні питання

Під час обговорення Катерина Ларіна уточнила, чи відповідали запропоновані у опитуванні варіанти номерам спеціальностей, які пропонують виші вступникам. За словами Дмитра Бурака, категорії виокремлювалися на основі аналізу статей та матеріалів Міносвіти, крім того, школярі могли самостійно називати бажаний напрям. Представлені результати є узагальненням.


Питання Ганни Старкової стосувалися інтерпретації отриманих даних, які представили аналітикиня «Вокс Україна», докторка філософії з економіки Вікторія Агапова та аналітик «Вокс Україна» Олег Іванов. 

Повний запис онлайнового заходу доступний за посиланням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *