
Доцентка кафедри управління соціальними комунікаціями Харківського національного університету ім. С. Кузнеця Ганна Старкова активно співпрацює з Інститутом медіазнавства німецького Падерборнського університету, а заразом користується можливістю реалізувати суспільно важливі проєкти у складі громадської організації Ukrainisch-Deutsche Freundschaft e.V.
Зокрема, за її допомоги у міському музеї Падерборна відбулася доповідь харківської науковиці Олени Жукової за результатами дослідження «Сильні та слабкі сторони Німеччини в управлінні нерухомою непроявленою культурною спадщиною заради сталого розвитку».
Ганна Старкова на заході, який проводився англійською мовою, виступала перекладачкою.
Олена Жукова досліджує багатовимірні впливи інвестицій у культурну спадщину, щоб розуміти їхню здатність стимулювати місцеву економіку, загальну місцеву продуктивність, покращувати добробут жителів і залучати фінансування. Щоб визначити інструменти управління археологічною спадщиною, вона дослідила 26 об’єктів в 7 країнах Європи.
Зокрема, звернула увагу на посилення впливів руїнованих культових пам’яток на стійкість туризму (на основі досвіду регіону Готланд у Швеції) та сучасні практики музеєфікації фортець (на прикладі Оравського замку в Словаччині). Також вона досліджувала східну частину Німеччини.
У рамках цьогорічного проєкту, профінансованого House of Europe, Олена Жукова відвідала 18 міст у західній частині Німеччини. Результати дослідження й були представлені у Падерборні.

Доповідь викликала жваві обговорення. Багато питань стосувалося української культурної спадщини. Зокрема, пролунало питання, чи є спільне у ситуаціях у Сирії та Україні. Експертка з культурної спадщини підкреслила, що порівнювати ці країни некоректно. Передусім через те, що в Сирії триває громадянська війна, а Україна захищається від збройної агресії сусідньої Російської Федерації.
Спікерка також розповіла, що до неї зверталися помічники депутатів Європарламенту із запитом визначити елементи матеріальної культурної спадщини, за якими можна довести, що території, де зараз точаться бойові дії, історично українські. За словами Олени Жукової, багато відповідних об’єктів цілеспрямовано знищено за радянських часів і продовжує нищити російська армія. Наразі доказами можуть слугувати лише старі кладовища.
Фото та відео: Ірина Кутова, Ганна Старкова, Наталія Петренко